מאמרים נוספים

לפני יומיים, פרסמה עיתונאית ערוץ 10 סרטון קצר שהתמונה הבאה לקוחה ממנו. עקב תנאי מזג האוויר, ניתן לראות שכבה של זיהום אוויר מרחפת מעל איזור גוש דן. רואים את הגועל נפש הזה? זה מה שמיליוני ישראלים נושמים כל יום. מוערך כי באיזור תל אביב לבדו מתים מדי שנה כ-620 בני אדם מזיהום אוויר שמקורו בפעילות אנושית.

תחשבו על זה לרגע, ותסתכלו על התמונה הזו. 620 איש כל שנה. רק באיזור ת”א. 620 בני אדם. מגה פיגוע, אבל בשקט, בלי יותר מדי בלאגן. אחד מסרטן, אחר מדלקת ריאות, אחת אמא של מישהו, אחר אבא של מישהו. טוב נו, מה אפשר לעשות, תגידו, זיהום אוויר זה חלק מהחיים היום. ככה זה. “תופעת טבע”. אין מה לעשות.

זה לא שזה ככה, זה שככה הורגלנו ע”י אי-השפיות שגדלנו לתוכה.

השיטה שאנחנו חיים תחתיה היא בלתי שפויה מהבסיס; אנחנו בוחרים נציגים שייצגו אותנו בממשל (כמובן שאנחנו לא באמת בוחרים אותם, הם נבחרים עבורנו ע”י ארגונים ומוסדות שדואגים שלא נעשה בטעות את “הבחירה הלא נכונה”), והאנשים האלה הם חסרי יכולת לחלוטין בכל הנוגע למה שמקיים אותנו. הכוונה היא שהם בדר”כ לא מהנדסים, לא מדענים, מעולם לא העלו את התוצרת החקלאית… ובקצרה – אין להם מושג איך אפשר לפתור בעיות בעולם הזה.

למעשה, השיטה עצמה בנויה על מה שהם מכנים “שלטון החוק” – האמונה שכדי לפתור בעיות יש לחוקק חוקים. אם תבחנו זאת, תיווכחו שחלק לא מבוטל מהם בוגרי לימודי משפטים. וכך אנחנו מחוקקים את דרכנו לאבדון. סליחה, התכוונתי לעולם טוב יותר.

“חוק אוויר נקי” נחקק בישראל ב-2008. אבל כמו שאתם רואים, האוויר שלנו לא נקי.

אולי תגידו: “טוב, עברו רק 5 שנים, דברים לוקחים זמן,” אבל “חוק אוויר נקי” מבוסס על חוק שנחקק בארה”ב ב-1970. 45 שנה מאוחר יותר, ואתם יכולים בעצמכם לבדוק ולמצוא שבכל עיר גדולה בארה”ב, האוויר “מה זה נקי”…

חשוב לציין, בלי טיפה של סרקזם, שהאנשים שחוקקו את החוק הזה היו ככל הנראה מהאכפתיים והישרים ביותר שיש לנו בבית המחוקקים. אלה שמנסים באמת לעבוד עבורנו. אלה האנשים הישרים שהיינו רוצים שיהיו עוד כמוהם. אלה שאם תשאלו אנשים ברחוב הם יגידו שאם כולם היו כמוהם, בטח כל הבעיות היו נפתרות.

אבל איך לומר זאת בעדינות? הם אהבלים.

כי אולי הם כנים, אולי הם מתכוונים לטוב, אבל אין להם מושג מה לעשות כדי לפתור בעיות. אם זה נכון לישרים והחרוצים שבפוליטיקאים, זה אותו הדבר לגבי כל הפוליטיקאים, כי מה שהחבר’ה הישרים והכנים האלה אומרים לכם בחוק הזה, הוא “רואים את התמונה הזאת? תשלימו עם זה”.

אז יש כאלה שלא משלימים. אם נחזור לארה”ב של שנות ה-70, נפגוש את ז’ק פרסקו, מייסד פרויקט ונוס, שהתראיין בתכנית של לארי קינג, במיאמי, פלורידה. פרסקו הציג מבני ענק שתכנן שיכולים, אם ייבנו, לנקות את האוויר בכל הערים הגדולות בארה”ב תוך שנה אחת (!). פרסקו גם אחראי לעיצובים של מערכות תחבורה עירוניות שישימו סוף לצורך ברכבים פרטיים שמשמשים ככלי תחבורה עיקרי בתוך הערים בארה”ב של אז, ולצערנו, גם של היום. לצערנו, כי רכבים הם כידוע המקור העיקרי לזיהום האוויר בכל הערים הגדולות בעולם (וגם בגוש דן).

למה התכניות הללו מעולם לא התממשו? למה 7 מיליון בני אדם מתים כל שנה מנזקי זיהום אוויר ברחבי העולם? כמו פרסקו, היו גם הרבה ממציאים אחרים שהציעו פתרונות טכניים שונים לבעיות זיהום האוויר. למעשה, בפייסבוק אנחנו משתפים כדרך קבע המצאות רבות שאנו משוכנעים שעומדות לשנות את חיינו בשנים הקרובות, לא רק בתחום הזה אלא באינסוף תחומים. למרבה הצער, לרוב אנו לא שמים לב שרבות מהן נעלמות כמו שהופיעו. מה קרה להן? בואו ונראה מה קורה עם הרכבים החשמליים למשל.

כל מי שטיפה בעניינים, יודע שכבר שנים שתאגידי הנפט העולמיים העצומים קונים ורושמים פטנטים על טכנולוגיות מצברים לרכבים חשמליים. מה לחברות נפט ולמצברים לרכבים חשמליים? הן הרי לא בעסקים של ייצור מכוניות חשמליות. בדיוק! הן לא. והן מאוד בעסקים של מה שאנשים קונים כשאין מכוניות חשמליות בנמצא. הן לא סתם בעסקים, הן מגלגלות מאות מיליארדים כל שנה מאותם עסקים. העובדה ש-7 מיליון איש מתים כתוצאה מהמשך השימוש המיותר בטכנולוגיה המאובנת של מנוע בערה פנימית, היא בסה”כ תוצר לוואי מצער, מבחינתן. הן לא יתנו לכמה ממציאים עם דאגה לאיכות הסביבה לקלקל להן מאות מיליארדים של רווחים בשנה. השתגעתם?! יש עוד הרבה מאוד נפט באדמה והנפט הזה שווה הרבה כסף.

בסופו של דבר, העולם שאתם חיים בו הוא באמת סיפור עצוב. הפוליטיקאים שלכם, גם אם ייחשפו למידע הזה, לא יבינו אותו. למעשה, רובם מקבלים לא מעט כסף כתרומות לקמפיין בחירות, כדי להיכנס לשלטון, בדיוק משום שהם לא סוג האנשים שיבינו את הדברים האלה. הכסף הזה מגיע רובו מהתעשייה. מאותם אינטרסים שלא יתנו אותו לאנשים עם יותר מדי רצון לשנות. לכן, הפוליטיקאים שמחוקקים לכם חוקי “אוויר נקי” למיניהם, בין אם הם מבינים את זה או לא, לא נמצאים שם כדי לשנות, הם נמצאים שם כדי לשמור על הדברים פחות או יותר כפי שהם.

האמת היא שלא יהיה שינוי משמעותי בדרך ההתנהלות הנוכחית בתוך המערכת הזאת. כל עוד יש כסף תהיה לכם מערכת מושחתת מהיסוד. אז מה שפרויקט ונוס מציע הוא דרך החוצה מהבלאגן הזה, שהאדם יצר. דרך לשקם את הסביבה שהרסנו, דרך ליצור סביבה שראויה למחייה לאדם. שיטה שבה אנשים הם יותר מאשר צרכן. יותר מאשר מצביע בקלפי פעם בכמה שנים. יותר מאשר מכשול בדרך לעשיית רווחים. שיטה שבה האדם, רווחתו ושלומו הם העיקר. שיטה שבה עושים שימוש במשאבים של הפלנטה למען התועלת של כל בני האדם והסביבה שהם תלויים בה ולא למען קבוצה מאוד קטנה של סופר-עשירים שמחזיקים ברוב המשאבים, לעצמם.

פרויקט ונוס קיים הרבה מאוד שנים, ועדיין לא ראינו התגייסות המונית של אנשים למען השיטה שהוא מציע שבסופו של דבר תעבוד עבורם. הרבה מהם סקפטיים. הרבה מהם עדיין לא שמעו עליו בכלל. אז אם אתם אוהבים את מה שפרויקט ונוס מציע (דרך אגב, הוא לא מושלם, רק הרבה יותר טוב ממה שיש לנו היום), ואתם רוצים לראות את הרעיונות האלה מיושמים – נאמר זאת שוב כפי שאמרנו בעבר – אתם צריכים לדבר עליו עם אנשים. אם לא תשתפו את הפוסטים האלה, ולא תדברו על הדברים האלה, שום דבר לא יקרה.