איך אפשר לעזור?

הכירו את האסטרטגיה ומצאו את מקומכם בשינוי!

איך אפשר לעזור?

מה שאנשים רוצים לדעת הוא: “איך מגיעים מפה לשם?”. קודם כל, כרגע, לאף אחד לא אכפת. יש מעט מאוד אנשים שחושבים חברתית. רוב האנשים דואגים לעצמם. כל עוד יש להם את העבודה שלהם, הבית, המכונית, הם בסדר. הם לא מעוניינים לשמוע על “רעיונות קיצוניים”. אל תיקחו את המילה שלנו – נסו לדבר איתם. אתם מהר מאוד תיווכחו לגלות שרובם לא באמת מעוניינים כרגע להשקיע זמן בכיוון הזה. אבל כשהמערכת הזאת תתמוטט ומיליונים של אנשים יאבדו את העבודה, יאבדו את הבית והמכונית, אז – הם יתחילו לשאול שאלות. הזמן שבו הם יאבדו את האמון שלהם בפוליטיקאים ובמערכת – הוא הזמן שבו אנשים מתקהלים בכל פינה ריקה, בפארקים ובאוניברסיטאות סביב נציגיהם של כל מיני קבוצות שונות (היום קוראים להן “קיצוניות”), כדי לדבר על תיאוריות חברתיות שונות (מילים כמו “קיצוני”, באופן מעניין, נעלמות אז מהלקסיקון). למרבה הצער, זה דורש קריסה חברתית כדי ששיח אמיתי יתקיים. רק אז הם שואלים: “מה קרה לחברה?”, ומעוניינים בשינוי. עד אז, לא אכפת להם. הם יגידו לכם: “זה טבע האדם”, “תמיד היה עוני”, “תמיד היו מלחמות”. הבעיות היום לא נוגעות להם כ”כ. אבל כשהמערכת תקרוס, יהיו דיונים רבים בכל מקום ואחוז החברים בקבוצות חברתיות רדיקליות יגדל פי מאה או יותר, ויהיה עניין רב בסוג הזה של הרעיונות שאנחנו מציעים. הזמן הזה נקרא “מרוצת האירועים”. אנחנו בדרך לשם, עוד לא הגענו לשם עדיין.

אז האם אנחנו “יושבים וממתינים לקריסה”?

בודאי שלא. חשוב להבין – אם המערכת הנוכחית תיפול ורוב האנשים יקראו להפלה של הממשלה; מרגע שהם ישיגו את זה – הם לא יידעו מה לעשות הלאה. אין להם את מערכת הערכים כדי לעשות את הקפיצה הדרושה. בשנות ה-30 בארה”ב, צעדו בוושינגטון 3 מיליון מחברי ארגון הקו קלוקס קלאן הגזעני. פאשיזם הוא לא התוצאה של רוע אנושי. הוא התוצאה של הערכים שקיימים בחברה היום, ותנאים של מחסור כמו בזמן שפל כלכלי, רק מקצינים את הערכים הנוכחיים.

אז מהי, באופן כללי, המטרה?

התפקיד שלנו הוא לשנות את הערכים הרווחים בחברה כבר היום. פרויקט ונוס מציע מערכת ערכים חדשה והעבודה שלנו היא שינוי הסט המנטלי של חלק גדול באוכלוסייה. ככל שיותר אנשים יחשבו בצורה הזו, כך הסיכויים גדלים שנראה עתיד משופר בהרבה. אבל אם הם ילכו לפי הדפוסים הישנים, אנחנו לא נראה את העתיד הזה. אם רוב העולם היום היה חוזר לערכי הדת, המוסדות החברתיים היו מתעצבים בהתאם לכך והדמוקרטיה הייתה נעלמת. באותו האופן, אם אנחנו רוצים לראות עדכון של המוסדות החברתיים, אנחנו זקוקים לשינוי ערכי באוכלוסייה. כדי להשיג את זה, אנחנו זקוקים לתהליך חינוכי שכולל סרטים, דיונים, סמינרים, כמו גם את הסרט הקולנועי העלילתי שאנחנו מקדמים – כל הדברים האלה נחוצים, באופן מתמשך, כדי להגיע לקהל הרחב.

בנקודה הזו חשוב להדגיש: לא צריך “לשכנע את כולם”. מרטין לות’ר קינג לא הביא למהפכה בזכויות שחורים בזכות ש”שכנע את כולם”. פחות מרבע מהאמריקאים תמכו בו, אבל זה הספיק כדי לשנות את מהלך ההיסטוריה. לא צריך לשכנע את כולם, אבל עלינו להפוך לקבוצה משפיעה מכל הקבוצות האחרות שיצוצו. הן כולן יחזרו, כל הקבוצות הקטנות שכולם מתעלמים מהן, וגם פרויקט ונוס צפוי לגדול בכוחו. זה נורמלי לתנאים של לחצים ביו-חברתיים. אבל הצמיחה בכמות חברי כל קבוצה תלויה בתשתית החינוכית הנוכחית שלה וכמות החברים הנוכחית, כלומר כמה עבודה חינוכית הם עושים כבר היום! נחזור ונדגיש שוב: התפקיד שלנו הוא לשנות את הערכים הרווחים בחברה היום. אז לכל מי שחושב שבפרויקט ונוס יושבים ומחכים לקריסה – אנחנו אפילו לא מוכנים לקריסה עכשיו, עם הערכים של אנשים כפי שהם היום. יש כ”כ הרבה עבודה לעשות כדי להכין אנשים לשינויים הקרבים, שאין לנו יום חופש אחד, אנחנו עובדים בכל יום מבוקר ועד ערב. אבל עם הערכים הנוכחיים בחברה, אם המערכת תקרוס היום, הם עשויים לנסות להתקין שוב סוציאליזם, קומוניזם, שלטון דת, פאשיזם או שילוב של כמה מהם – כי זה כל מה שהם מכירים! אף אחת מהמערכות האלה לא הפיתרון! הן לא יפתרו את הבעיות.

אז מהי התכנית הכללית?

אם מספיק אנשים יתמכו בפרויקט ונוס, אנחנו מקווים להקים את העיר הראשונה. אם נצליח לעשות את זה, זו תהיה נקודת מפנה משמעותית שאחריה אנחנו צופים עליה משמעותית במספר החברים. אם נקים עיר ראשונה, היא תוקם כעיר ניסוי במטרה לוודא את התקפות של הרעיונות. היא תפעל כמרכז למחקר ופיתוח של טכנולוגיה, יחד עם מרכז מבקרים שאנשים מכל העולם יוכלו לבקר בו, לחוות את מה אפשר לעשות היום עם מדע וטכנולוגיה בדאגה לאדם ולסביבה, ולחזור למדינה ממנה באו ולבנות 2 ערים בצרפת, 4 בסין, 5 ברוסיה, עד שכולן יתאחדו יחד.

עד לעיר הראשונה, אנחנו נמצאים בתהליך חינוכי. היום אנחנו בשלבים הראשונים של התהליך החינוכי, ואנחנו זקוקים לעזרה שלכם כדי להגיע לעוד אנשים. המטרה הגדולה הראשונה לפני העיר, היא הפקה של סרט עלילתי קולנועי באורך מלא, שיתאר את איך מגיעים מפה לשם ואת כל השלבים בדרך כמו גם את אורח החיים בעתיד ויתאר בדרך של סיפור על משפחה בעתיד – באמצעות הומור וכל האמצעים הקולנועיים המוכרים – את השינוי הנחוץ בערכים. הסרט הזה יסייע באופן משמעותי במאמצים להשיג תמיכה של מיליונים רבים של אנשים מאחורי הפרויקט.

אם מספיק אנשים יתמכו בפרויקט ונוס בזמן הקריסה אנחנו אכן נראה שינוי חברתי. אנשים תמיד שואלים אותנו: “מתי פרויקט ונוס יוקם?” אי אפשר לשאול אותנו את השאלה הזו. זה לא תלוי בנו. זה תלוי במה שאתם תעשו! אנחנו לא יכולים להתמודד לבד עם המשימה הזו. אם אתם אוהבים את פרויקט ונוס, אתם צריכים ללמוד עליו. אם אתם רוצים שהוא יקרה, אתם צריכים לדבר עליו עם אנשים אחרים. תעשו מה שאתם יכולים. תצטרפו לקבוצת הפעילים שלנו, תגיעו לפגישות, תשפיעו. אם לא תעשו דבר – דבר לא יקרה!

אז במה אני אישית יכול לעזור מחר בבוקר?

אם הבנו שהמטרה שלנו היא לשנות את סט הערכים של כמה שיותר אנשים בחברה היום, כלומר ליצור תרבות חדשה, אנחנו צריכים לשאול עצמנו ממה מורכבת תרבות? תרבות מורכבת מהסרטים, תוכניות טלוויזיה, ספרים, עיתונים, בתי הספר, תנועות הנוער, האנשים מסביבנו והדעות שלהם, המוזיקה, האומנות ואפילו הספורט שלנו. אז אם אנחנו רוצים תרבות חדשה, אנחנו צריכים ליצור אותה, ולהגיע איתה לאנשים.

לכן אנחנו עשויים להזדקק למגוון כישורים, ולשאלה “איך אני יכול/ה לעזור כבר מחר?” רק את/ה יכול לתת תשובה בהתאם לכישורים, לזמן הפנוי, למשאבים שעומדים לרשותכם…

רק בשביל לתת טעימה, מגוון הכישורים שאנו עשויים להזדקק להם: אנימטור/ית, מתכנת/ת ווב ורשתות תקשורת, אנשי שיווק ופרסום, מעצבים גרפים, יחצ”נים, כותבי מלגות לקרנות, וובמאסטרים, מומחי תחזוקת ערוצי יוטיוב, צלמים, תאורנים, מקליטים, עורכי ווידאו, עורכי סאונד, תפאורנים וארט, איש מחשוב, מנהלים אדמניסטרטיבים, אנשי שירות לקוחות, שליחים על קטנוע, תחקירנים, מכורי אינטרנט ועוד ועוד…

כמו כן, קשרים לעיתונים גדולים או קטנים, תחנות רדיו קטנות או גדולות, תוכניות טלויזיה, תנועות נוער, בתי ספר, עיריות, משרדי ממשלה, או קשרים למפורסמים, קשרים לאנשים אשר עשויים לתרום לנו, או אפילו קשרים לעסקים שכבר הביעו נכונות להירתם ולתת מסחורתם או שירותיהם בחינם לטובת הפרויקט – כל אלו יעזרו מאוד גם.

ודבר אחרון, אם אין לכם זמן להשקיע מספר שעות בשבוע עבור הפרויקט בשביל לקחת על עצמכם חלק בשינוי הזה, אתם יכולים גם להצטרף למיזם “תרומה של שכר עבודה שעתי כל שבוע”, זה אומר שבזמן שאתם עסוקים בעבודה, אתם תורמים שכר שעתי אחד, בצורה כספית, לפרויקט, כל שבוע. בצורה זאת, גם כשאין לכם זמן, אתם יודעים שאתם עוזרים לקדם את הפרויקט קדימה. באמצעות תקציב חודשי מסודר, אנחנו נוכל להרים הרבה יותר מדיה לאינטרנט, לשלם על ההפצה שלה, להגיע להמון קהלים חשובים: מכינות, בתי ספר, תנועות נוער כמו גם לערוצי החדשות. אם כל אחד מהאנשים בעולם שתומכים בפרויקט היה מתחייב לתרום רק מה שהוא יכול להרשות לעצמו, כבר מזמן היינו בעיצומי הצילומים של הסרט הגדול ורגע לפני בניית קריית מחקר (עיר ניסוי). אם נראה את פרויקט ונוס קורם עור וגידים או לא, זה תלוי רק במה שאנחנו נעשה.

שרדתם עד כאן, רוצים לעזור ויש לכם גם איך? מוזמנים ליצור איתנו קשר: Tvpisrael@gmail.com